David Abraham

Zinzino Independent Partner

Vítejte! Jsem Váš nezávislý poradce, který Vás povede na Vaší cestě za zdravím.

Cart
Shopping cart
Health • středa 29. března 2023 • 3 min

Poměr omega-3 a omega-6 a proč byste si ho měli nechat otestovat

podle Zinzino

Dnešní potraviny jsou často ultrazpracované a k dispozici máme mnohem více balených potravin než kdy dříve. Naše ledničky a mrazáky jsou plné jídel s vysokým obsahem cukru a nízkým obsahem vlákniny. Je proto snadné vybrat si pohodlný způsob stravování, který však není výživný. I když je obtížnější najít výživná jídla a vyhnout se prázdným kaloriím, žijeme také v době výživy na míru – kdy můžeme využít vědecky prověřené potravinové doplňky, které pokryjí naše individuální výživové potřeby a obnoví rovnováhu našeho těla. Už žádné časově náročné a drahé míchání a kombinování vitamínů. Testy prověřená výživa informuje a podporuje každého z nás.

Výhody omega-3 a 6

Aby naše tělo mohlo vykonávat důležité funkce, potřebuje jak omega-3, tak omega-6. Jsou to esenciální mastné kyseliny, které musejí být přijímány ve stravě a potravinových doplňcích, protože tělo si je nevyrábí přirozenou cestou.

Omega-3 se vyskytuje hlavně v rybím oleji, listové zelenině a v rostlinách. Omega-6 se získává z masa, drůbeže a vajec. Naše strava obsahuje dostatek omega-6. Výzvu představuje dostatek omega-3 a dosažení vyváženého poměru.

couple-training-products-in-front.jpeg

Poměr omega v západní stravě

Pro optimální zdraví buněčných membrán by náš poměr omega-6 a omega-3 měl mít hodnotu 3:1. Tento poměr chrání naše buňky před oxidačním stresem, který přichází, když je naše hladina antioxidantů příliš nízká. Tělo je zahlceno a neschopno správně fungovat, což může vést k poškození buněk.

Dobré zprávy: Je možné obnovit rovnováhu antioxidantů a volných radikálů v těle.

Jaký je tedy optimální poměr omega-3 a omega-6?

Požadovaný poměr omega-6:3 je 3:1. Lidé, kteří neužívají doplněk omega-3, mohou mít poměr až 25:1. I lidé, kteří pravidelně jí ryby a berou doplňky omega, dosahují při testování zřídka poměru 3:1. Není to jejich vina, spíše to ukazuje na pokřivený globální potravinový systém. Doplňkům chybí zásadní ingredience, které slouží k tomu, aby se výživné látky v těle správně vstřebaly.

Co znamená vysoký poměr omega-6 a omega-3?

Obnovení vyváženého poměru omega-6:3 by mělo být prioritou. Tělo v rovnováze má normálně fungující mozek, srdce, imunitu a buňky*.

Strava, ve které chybí mastné kyseliny omega-3, může mít negativní dopad na zdraví, a to hned v několika oblastech. Pravdou je, že většina lidí vůbec netuší, že žije nevyváženým způsobem.

Krevní test poměru omega-6:3 (Omega BalanceTest)

To je síla výživy na míru. I když existují doporučené denní dávky mastných kyselin, žádná nezastoupí všechny. Omega BalanceTest vám přesně změří profil mastných kyselin, takže nemusíte nic odhadovat.

Jedná se o test metodou suché krevní kapky od Zinzino, globální značky v oblasti zdraví a wellness, který vám přesně změří 11 hladin mastných kyselin v krvi. Analýza se zpracovává nezávisle a výsledky jsou zcela anonymní. Výsledky testu obsahují doporučení určená přímo pro Vás a pokyny ohledně způsobu, jakým obnovíte rovnováhu esenciálních omega-6:3 ve svém těle, abyste posílili Vaši cestu za zdravím.

Jak dostat omega-3 a 6 do rovnováhy

Uvedení poměru omega-6:3 do rovnováhy vyžaduje dvousměrný přístup. Prvním a zároveň nejdůležitějším krokem je zajistit, aby vaše strava obsahovala zdravé zdroje omega-3. Pokud potřebujete nedostatek výživy překlenout potravinovými doplňky, používejte BalanceOil – naši zcela přírodní značkovou směs čistého rybího oleje, extra panenského olivového oleje, polyfenolů a vitamínu D3.

Je vědecky doloženo, že může jemně upravit poměr omega-6:3. BalanceOil transformuje buňky zevnitř ven – od hlavy1 až k srdci2, a to to díky 15 zdravotním benefitům schválených úřadem EFSA*.

Vedle 120 dní trvajícího režimu BalanceOil je vhodné upravit také stravu, což může přispět k obnovení rovnováhy vašeho těla. Omezte zpracované a balené potraviny, které jsou pohodlné, a soustřeďte se na zdroje omega-3. Např. tučné ryby, řasy, rostlinné oleje, špenát, růžičkovou kapustu, borůvky a vlašské ořechy. Při nakupování potravin se zaměřte na regály s nezpracovanými potravinami. BalanceTest zopakujte po 120 dnech, abyste viděli, jak jste se přiblížili k hodnotě 3:1.

* Tato tvrzení nebyla posouzena Úřadem pro kontrolu potravin a léčiv. Tento produkt není určen ke stanovení diagnózy, ošetřování, léčení či prevenci nějaké nemoci.

1. DHA přispívá k udržení normální činnosti mozku

DHA přispívá k udržení normální činnosti mozku. Tvrzení smí být použito pouze u potravin obsahujících nejméně 40 mg DHA na 100 g a na 100 kcal. Aby bylo možné tvrzení použít, musí být spotřebitel informován, že příznivého účinku se dosáhne při příjmu 250 mg DHA denně. Příjem kyseliny dokosahexaenové (DHA) během mateřství přispívá k normálnímu vývoji plodu a kojenců. Těhotným a kojícím ženám musejí být poskytnuty informace o tom, že příznivého účinku lze dosáhnout při příjmu dodatečných 200 mg DHA denně, který doplňuje denní příjem omega-3 mastných kyselin doporučený dospělým osobám, tj. 250 mg DHA a EPA. Tvrzení smí být použito pouze u potravin, které poskytují příjem nejméně 200 mg DHA denně.

2. EPA a DHA přispívají k normální činnosti srdce

EPA a DHA přispívají k normální činnosti srdce. Tvrzení smí být použito pouze u potravin, které jsou přinejmenším zdrojem EPA a DHA podle vymezení v tvrzení ZDROJ omega-3 MASTNÝCH KYSELIN na seznamu v příloze nařízení (ES) č. 1924/2006. Aby bylo možné tvrzení použít, musí být spotřebitel informován, že příznivého účinku se dosáhne při příjmu 250 mg EPA a DHA denně.