Zdeňka Prušáková

Zinzino zákazníku

Vítejte! Jsem Váš wellness poradce, který Vás povede na Vaší cestě za zdravím. Dejte mi vědět, co potřebujete!

Cart
Shopping cart
Health • pátek 1. září 2023 • 4 min

Zdraví, růst a vývoj dětí

podle Zinzino

Každý aspekt dětského zdraví může dlouhodobě ovlivnit dětský růst a vývoj. Přesto existují stresory pro zdraví dětí. Například extrémní teplo nebo látky znečišťující ovzduší – to vše komplikuje snahu rodičů o správné dětském zdraví, a tím ohrožuje dětský růst a vývoj.

Výživa a vývoj dětí

Výživa hraje klíčovou roli ve vývoji dětí, protože chrání a vyživuje děti v rámci ochrany před stresory. Dobrá výživa pomáhá dětem rozvíjet silný imunitní systém, takže nepřijdou o zábavné fyzické aktivity a sociální stimulaci. Pečlivě zvolená výživa pro vývoj dětí je nezbytná pro jejich zdraví, aby mohly produkovat energii potřebnou pro soustředění a kreativitu.

Proč je výživa u dětí důležitá pro jejich vývoj?

Výživový rozvoj dětí je důležitý pro jejich růst a celkový vývoj, protože nastoluje základ pro zdraví a duševní aktivitu těla až do dospělosti. Strava dítěte a její výživové hodnoty ovlivňují jeho energetickou hladinu, a tím také přímo ovlivňují jeho schopnost účastnit se sportovních, školních a mimoškolních aktivit. Každý aspekt dětského vývoje, včetně výživy dětí a vývoje jejich těl, přispívá k celé řadě dětských zdravotních prožitků.

Fáze vývoje mozku a milníky

Vývoj mozku dětí probíhá ve fázích a milníky se v každé fázi vyznačují vyšší úrovní dovedností a nezávislosti. Mozek kojenců jim umožní si sednout, zatímco se rozvíjí jejich svaly a koordinace. Když děti začnou žvatlat a komunikovat, vývoj jejich mozku jim umožňuje začít chápat gesta a zvuky. Mozek batolete se pak vyvine natolik, aby začal chodit, lézt a dokonce i tančit. Některé budou kreslit a naučí se tvořit umění. Ve školním věku vykazuje motorika dětí pokročilý vývoj mozku, mohou sportovat a začít se samy oblékat. Po dosažení těchto milníků získává dětský mozek vnímavost, protože pokračuje v uvědomování si sebe sama a světa kolem sebe v každé fázi vývoje mozku.

3kids-development.png

Výživa pro zdravý vývoj mozku

V každé fázi zdravého vývoje mozku se ptáme, proč je výživa dětí důležitá a jak jim můžeme pomoci vybavit je mozkovou silou nezbytnou k dosažení každé nové fáze vyjadřování se a koordinace. Děti využívají každou buňku svého těla, aby zvládly novou dovednost. Tím, že rodiče jasně rozhodují o výživě, aktivně přispívají ke zdraví svého dítěte a ještě konkrétněji k vývoji mozku svého dítěte. Jídlo, po kterém děti touží, tedy sladkosti plné cukru nebo smažené, ale uspokojivé sacharidy, může představovat velkou část dětského příjmu potravy. Nedostatek nutriční hodnoty však znamená, že energie dítěte bude nevyhnutelně padat po počátečním významném navýšení cukru. Spíše než přizpůsobování se náhlým nárůstům a pádům, které v těle stimulují zpracované potraviny, budou dobré živiny trvale podporovat vývoj mozku, posilovat ho a rozvíjet odolný a zdravý mozek. Stejně jako profesionální sportovci, kteří tráví roky rozvíjením perfektních výkonnostních dovedností, dlouhodobě dobrá výživa z hlediska rozvoje dětského mozku pomáhá zajistit optimální sílu mozku.

Rozvoj zraku v raném dětství

Kde se skrývá největší potenciál pro zdravý vývoj mozku? Špatné návyky v raném dětství mohou bránit rozvoji zraku dítěte. Děti potřebují zdravý zrak, aby se mohly orientovat v informačním a fyzickém světě. Obrazovky jsou všude a pokušení dívat se na ně delší dobu je velké. Je těžké vyhnout se namáhání zraku, a proto je hrozbou pro zdraví dětí. Stručně řečeno, čím déle je v dětství zdravý vývoj mozku a zdraví zraku chráněno před záplavou podnětů a zátěže, tím lépe. Výsledkem je, že zrak dětí zůstává dobrý po celé dětství a až do dospělosti.

Jak dětská výživa napomáhá rozvoji očí a zraku

Jak tedy může výživový vývoj dětí pomoci dětskému zraku? Vitamíny C a E přispívají k obnově oční tkáně a mohou předcházet infekcím. Omega-3 mastné kyseliny zabrání suchému oku, které může být nepříjemné.  Vitamín A pomáhá v boji proti suchému oku a šerosleposti. Vzhledem k tomu, že obezita a hypertenze jsou spojovány s nemocemi souvisejícími se zrakem u dětí, může výživový rozvoj pomoci těmto stavům předcházet, a dokonce zlepšovat zrak a vývoj mozku dětí. Ovoce, zelenina a jednoduché bílkoviny jsou důležitými zdroji ve stravě dětí, ale mnoho z nich nechce konzumovat ryby. Ryby jsou hlavním zdrojem omega-3, takže BalanceOil Tutti Frutti společnosti Zinzino představuje snadný a chutný zdroj při pomoci v rozvoji dětského zraku1. Vzhledem k tomu, co je potřeba k podpoře zdraví dětí, je příjemné vědět, že příchuť Tutti Frutti Omega-3 BalanceOil obsahuje základní živiny pro rozvoj zraku dětí.

I když existuje mnoho problémů spojených se zajištěním správného dětského zdraví a vývoje mozku, jsou k dispozici správné zdroje na podporu adekvátní výživy pro vývoj dětí. Mozek a tělo jsou propojené. Dětský růst, vývoj, zdraví a pohoda jsou nedílnou součástí celkového zdraví dětí. Zajistit dostatečnou výživu pro vaše dítě nyní bude mít za následek dlouhodobé přínosy, které se budou neustále vracet. Balance Oil Tutti Frutti pomáhá rodičům, aby zvládali dělat maximum pro zdraví, vývoj mozku jejich dětí2 a celkový fyzický3 a vizuální vývoj4.

1. EFSA, Docosahexaenoic acid (DHA

Evropský úřad pro bezpečnost potravin. Příjem kyseliny dokosahexaenovové (DHA) u matek přispívá k normálnímu rozvoji mozku plodu a kojených dětí, v článku 14(1)(b) – Tvrzení týkající se zdraví a rozvoje dětí. Těhotným a kojícím ženám musí být poskytnuty informace o tom, že příznivého účinku lze dosáhnout při denním příjmu dodatečných 200 mg DHA, který doplňuje denní příjem omega-3 mastných kyselin doporučený pro dospělé, tj. 250 mg DHA a EPA. Toto tvrzení lze použít pouze u potravin, které poskytují denní příjem nejméně 200 mg DHA.

2. Fyzický rozvoj dětí

Evropský úřad pro bezpečnost potravin. Esenciální mastné kyseliny jsou potřeba pro růst a rozvoj dětí, v článku 14(1)(b) – Tvrzení týkající se zdraví a rozvoje dětí. Informace pro spotřebitele o tom, že pozitivního účinku je dosaženo při denním příjmu 2 g kyseliny alfa-linolenové (ALA) a denním příjmu 10 g kyseliny linolenové (LA).

3. DHA přispívá k udržení normálního stavu zraku

DHA přispívá k udržení normálního stavu zraku. Tvrzení smí být použito pouze u potravin obsahujících nejméně 40 mg DHA na 100 g a na 100 kcal. Aby bylo možné tvrzení použít, musí být spotřebitel informován, že příznivého účinku se dosáhne při příjmu 250 mg DHA denně. Příjem kyseliny dokosahexaenové (DHA) přispívá k normálnímu vývoji zraku u dětí do 12 měsíců věku. Spotřebitel musí být informován o tom, že příznivého účinku lze dosáhnout při příjmu 100 mg DHA denně. Je-li toto tvrzení použito pro pokračovací kojeneckou výživu, musí potravina obsahovat nejméně 0,3 % DHA z celkového objemu mastných kyselin.

4. EFSA, Docosahexaenoic acid (DHA) maternal intake contributes to the normal brain development of the foetus

Evropský úřad pro bezpečnost potravin. Příjem kyseliny dokosahexaenovové (DHA) u matek přispívá k normálnímu rozvoji mozku plodu a kojených dětí, v článku 14(1)(b) – Tvrzení týkající se zdraví a rozvoje dětí. Těhotným a kojícím ženám musí být poskytnuty informace o tom, že příznivého účinku lze dosáhnout při denním příjmu dodatečných 200 mg DHA, který doplňuje denní příjem omega-3 mastných kyselin doporučený pro dospělé, tj. 250 mg DHA a EPA. Toto tvrzení lze použít pouze u potravin, které poskytují denní příjem nejméně 200 mg DHA.