ÕIGLANE KAUBANDUS

Meie sortimendist leiate nii Fairtrade-sertifikaadiga kohvi kui ka tee. Õiglane kaubandus on sõltumatu tootemärk ja teie garantii, et toode vastab rahvusvahelisele õiglase kaubanduse standarditele. FLO töötab välja kriteeriume ja toetab põllupidajaid ja töötajaid arenevates riikides. Kontrolle teostab FLO-CERT, sõltumatu rahvusvaheline sertifitseerimisorgan, millel on ISO65-akrediteering. Fairtrade’i organisatsioonid asuvad kahekümnes Euroopa riigis, Põhja-Ameerikas, Austraalias/Uus-Meremaal ja Jaapanis.

Kui teie kui tarbija, valite Faitrade-märgiga tooteid, aitate põlluharijatel ja töötajatel parandada oma majanduslikku olukorda. Lisaks suuremale sissetulekule saavad talupidajad ka täiendavaid boonuseid, mida kasutatakse kohaliku kogukonna sotsiaalseks ja finantsiliseks arenguks. Head näited selle kohta on uus kool, uus eluase ja tervishoid, samuti põllumajandusinvesteeringud. Preemiate kasutuse üle otsustavad põllupidajad.

Õiglane kaubandus ei tähenda ainult parema finantsolukorra saavutamist. Kriteeriumiks on ka demokraatia julgustamine, korraldamisõigus ning keskkonnaküsimused tootmises. Keelatud on lapstööjõu kasutamine ja diskrimineerimine.

Õiglane kaubandus – maitse nimel

Ülemaailmne surve kohvihindadele on tabanud kõige enam väike-kohvitootjaid, kuna nende tooted peavad konkureerima mehhaniseeritud kasvandustega, kus kvantiteet ja hind on tunduvalt olulisemad kui kvaliteet ja maitseomadused. Paljud väikeistandused on sunnitud müüma tooteid väga madala hinna eest või lihtsalt oma istandused sulgema. See aga kujutab endast ilmset ohtu, et ainulaadsed maitsed kaovad igaveseks.

Keskkonnasäästlik ja ökoloogiline keskkond

Kui valite Fairtrade-sertifikaadiga toote, annate oma panuse keskkonnasõbralikkuse parendamisse ja mahepõllumajandusse arenevates riikides.

Fairtrade-sertifikaadiga tootjad peavad töötama süstemaatiliselt, et vähendada keskkonnamõju ning integreerida keskkonnahoidlikke meetodeid kõigisse oma tegevustesse. Näiteks peavad nad vastutama ohustatud liikide kaitse eest oma piirkonnas ning austama bioloogilist mitmekesisust ja puhvertsoone ökoloogiliselt tundlike alade kaitseks.

Lisaks pakutakse neile rahalisi stiimuleid, et nad töötaksid aktiivselt keskkonnaalaste küsimustega. Mahetoodete sertifitseerimine tähendab täiendavaid preemiaid toodete eest ja see on suurem kui miinimumhind. Mahetoodete sertifikaat, mille eest sageli makstakse preemiat, tähendab sageli suuremat sissetulekut, kuna toodet saab müüa uutel turgudel. Enamus Fairtrade-sertifikaadiga tooteid Rootsis on mahetooted.

Ettevõttel Rombouts & Malongo on ainulaadne suhtumine, kuna nad on ainuke täielikult ökoloogilise filosoofiaga kohviröstimisettevõte Euroopas. Ökoloogiliselt toodetud kohvioad on üks asi, aga paljud röstimisettevõtted unustavad ära, et ka saagikogumine ja transport peavad olema ökoloogilised. Jahvatatud kohvi tegelik röstimine ja pakendamine peab toimuma keskkonnasäästlikult.

Ökoloogiline tehas

Nizzas, Prantsusmaal asuval tehasel on ISO14001 standardi keskkonnasertifikaat ning Malangol on ligi 15 erinevat keskkonnaprogrammi, mida rakendatakse ettevõttes kõigitegevuste jaoks. Alates kontorist, röstimistehasest, elektrist ja jäätmekäitlusest ning samuti toodete kohaletoimetamine meritsi ja raudteel. Röstimisettevõttel on roheline sertifikaat ning ettevõttele on määratud mitmeid auhindu keskkonnaalase töö eest.

Keskkonnasäästlikud kohvipadjad

Rombouts on ainuke ettevõte, kes müüb täielikult keskkonnasõbralikke kohvipatju. Röstitud kohv pannakse pleegitamata, naturaalsesse paberfiltrisse ning seda hoiab koos pleegitamata papist rõngas. Kohvipadjakese kokkupanemiseks ei kasutata liimaineid ega kemikaale ning kasutatud padjakesed võib panna koduse tavaprügi hulka. Vaakumpakend on valmistatud erinevatest PET-materjalidest, mida peetakse keskkonnasõbralikkuse poolest parimateks ja mida saab hõlpsalt taastoota. Karbid on valmistatud ümbertöödeldud papist ja nende printimisel kasutatakse ainult keskkonnasõbralikke värve.

Rombouts on esimene ja suurim õiglases kaubanduses osaleja.

Rombouts & Malongo oli esimene kohvi röstimiskoda, kes alustas koostööd õiglase kaubandusega juba 1992. a. Sellest peale on see olnud juhtiv õiglase kaubanduse kohvi röstimiskoda Euroopas. Juba päris alguses pühendusid nad Fairtrade põllupidamisele ning praegu on neil isiklikud suhted iga koostööpartneriga ning nad külastavad ja kontrollivad siiani oma koostööpartnereid iga aasta. See on kõik vastupidine sellele, mida tehakse tavapärastes kohviröstimisettevõtetes, kes vaid ostavad kohviube.

Malango Foundation

2007. aastast alates on Rombouts & Malongo juhtinud fondi nimega Malongo Foundation, mille eesmärk on töötada projektidega ja toetada projekte, mis on seotud tervishoiu, lastekaitse ja sarnaste sotsiaalsete küsimustega koostöös Fairtrade’i organisatsioonidega. Iga aasta toetavad nad projekte Fairtrade’i erinevates kogukondades ökoloogilise maaharimise, kohaliku transpordisüsteemi ja muus vallas.

Zinzino

Zinzino töötab pidevalt keskkonnaküsimustega ning ta on liitunud assotsiatsiooniga „Elretur“, mis taastöötleb vanu espressomasinaid. Zinzino on ka Fairtrade’i ühingu liige Skandinaavias. Peamine põhjus, miks Zinzino valis koostööpartneriks Romboutsi, oli see, et neil on aktiivne eetiline poliitika ja selge strateegia töötada peamiselt õiglase kaubandusega liitunud põlluharijatega.