Cart
Shopping cart
Health • ceturtdiena, 2021. gada 29. aprīlis • 2 min

Kas ir neaizvietojamās taukskābes, un kāpēc tās ir tik svarīgas?

Autors Zinzino

Neaizvietojamās taukskābes savu nosaukumu ir ieguvušas tāpēc, ka cilvēka ķermenis tās nespēj ražot dabīgi. Vienīgais veids, kā iegūt šīs uzturvielas, ir pareizs uzturs, tāpēc pārtika ar augstu omega-3 taukskābju saturu mums ir īpaši svarīga.

Pastāv divas neaizvietojamo taukskābju grupas. Omega-3 un omega-6 – abas ir svarīgas veselīgai dzīvei. Abas neaizvietojamās taukskābes atbalsta funkcijas, kas nepieciešamas pilnvērtīgai organisma darbībai un mēs kā sabiedrība nesamērīgi vairāk uzņemam omega-6 – nekā omega-3. Neievērotais līdzsvars izjauc svarīgo omega-6:3 attiecību mūsu organismā, kā rezultātā vairums cilvēku atrodas disbalansā.

Neaizvietojamo taukskābju funkcijas ietver atbalstu normālai sirds un smadzeņu veselībai, normālai redzei un triglicerīdu līmenim asinīs, vienlaikus atbalstot šūnu membrānu strukturālās sastāvdaļas.

Piesātinātās un nepiesātinātās taukskābes

Atgriežoties pie omega-6:3 attiecības – uzturā lietojam pārāk daudz piesātināto tauku, un nepietiekami daudz nepiesātināto tauku. Taukus, kas ir piesātināti, bet kuriem starp taukskābēm nav dubultsaišu, sauc par piesātinātiem taukiem. Tas ietver pārtikas produktus, piemēram, treknu liellopa vai jēra gaļu, dažus vistas produktus, kā arī piena produktus.

Savukārt nepiesātinātie tauki ir strukturāli neblīvi. Tie ir pieejami mono-nepiesātināto (olīveļļa, avokado, rieksti un sēklas) un poli-nepiesātināto taukskābju tauku formā. Ķermenim ir vajadzīgi tauki, lai funkcionētu, un tos var iedalīt divos veidos: Omega-6 un omega-3.

Vidusjūras reģiona uzturs ir labvēlīgs vispārējās labjūtības uzturēšanai. Tas nozīmē izvēlēties veselīgus taukus (mono-nepiesātinātus un poli-nepiesātinātus), olīveļļu sviesta vietā, jogurtu ar zemu tauku saturu saldējuma vietā un zivis ar augstu tauku saturu kā aizstājēju apstrādātai gaļai.

Uzņemt pietiekami daudz omega-3. Vai Jums ir nepieciešami taukskābju uztura bagātinātāji?

Lai arī ir svarīgi ēst jūras veltes divreiz nedēļā, maksimāli palielinot omega-3 taukskābju, EPA un DHA priekšrocības, tas tomēr negarantē optimālu omega-6:3 attiecību. ALA, visizplatītākā omega-3, ir sastopama augu eļļās, riekstos un lapu dārzeņos. Lai gan to nav grūti patērēt, ALA parasti tiek izmantota enerģijas gūšanai, kas ierobežo tās pārvēršanu EPA un DHA. Tādējādi saprotam, ka, ēdot tikai šos pārtikas produktus, tas vēl negarantē līdzsvarotu omega-6:3 attiecību.

Zinzino BalanceTest ir viens no labākajiem veidiem, kā noteikt savu personīgo omega-6:3 attiecību, jo tas nodrošina mērījumus par 11 taukskābēm Jūsu asinīs. Tas viss kopā ļauj pieņemt labākus, uz datiem balstītus un ar veselību saistītus, lēmumus.