Cart
Shopping cart
Zdrowie • czwartek, 14 grudnia 2023 • 5 minut(y)

Jak poprawić lub przywrócić zdrowie jelit i poczuć się świetnie podczas Świąt Bożego Narodzenia.

autor(ka): Zinzino

Koniec roku to rodzinny czas, kiedy wszyscy zwalniamy tempo. To oczekiwana chwila wytchnienia od pracy, spotkań i codziennych obowiązków. W tym okresie spotykamy się z rodziną i przyjaciółmi, analizując kończący się rok i próbując przewidzieć, co czeka nas w kolejnych miesiącach.

Ten wyjątkowy czas warto przeżyć, nie nadwyrężając swojego zdrowia. W ramach prezentu świątecznego zadbaj o poprawę zdrowia jelit i nie zamartwiaj się o wzdęcia po kolacji wigilijnej.

Nie czekaj do Nowego Roku. Jedz produkty korzystne dla Twojego układu pokarmowego, świadomie wybieraj składniki odżywcze i bez wyrzutów sumienia ciesz się Świętami.

Korzyści zdrowotne dla jelit

Zdrowe jelita to więcej niż dobre samopoczucie w świątecznych strojach. Zdrowe jelito jest niezbędne dla zdrowia organizmu. Pomyśl o zadbaniu o zdrowie układu pokarmowego jak o zadbaniu o ogród, który potrzebuje światła słonecznego, podlewania i naszej uwagi.

Jelita reagują na różne świeże, nieprzetworzone pokarmy. Obejmuje to produkty, takie jak jogurty, banany, szparagi i owies. Równie ważne dla układu pokarmowego są polifenole, które stymulują rozwój zdrowych bakterii. Dobrymi źródłami polifenoli są czerwone wino, zielona herbata i produkty pełnoziarniste.

Jest wiele produktów spożywczych, które pozwolą nam cieszyć się sezonem świątecznym bez żadnych problemów gastrycznych i zapobiec niezdrowemu początkowi roku. Wystarczy wymienić określone produkty na ich zdrowsze odpowiedniki, które „dokarmią” mikrobiom w jelitach, a nie tylko zadowolą kubki smakowe.   

Jak poprawić zdrowie jelit – podstawy i najważniejsze punkty

Zdrowy organizm to w pełni zdrowe jelita. Aby zatroszczyć się o dobry ogólny stan zdrowia, należy pomyśleć o wystarczającej ilości snu, odpowiednim nawodnieniu, przebywaniu na świeżym powietrzu (nawet, kiedy na zewnątrz jest zimno) i obniżeniu poziomu stresu. Kiedy jesteśmy zmęczeni, mamy ochotę na fast foody, a zimą nietrudno o uczucie zmęczenia. Ciemność sprawia, że nasze organizmy produkują większą ilość melatoniny, a w konsekwencji, jesteśmy ciągle zmęczeni.

Do tego ta popularna wymówka „przecież są Święta”, która pozwala nam bez wyrzutów sumienia jeść wszystko, na co tylko mamy ochotę. Nic więc dziwnego, że w okresie świątecznym często się po prostu przejadamy. Przez cały rok powinniśmy kultywować zwyczaje promujące zdrowy styl życia, szczególnie w chłodniejsze miesiące. Postępuj zgodnie z regułą 80/20 – 80% czasu spożywaj zdrowe produkty, a pozostałe 20% jedz, na co tylko masz ochotę.

Plan diety wspierającej zdrowie jelit

Aby zapobiec poświątecznym wzdęciom i zmęczeniu, spożywaj produkty bogate w składniki odżywcze.

Celem jest unikanie wzrostu poziomu cukru we krwi. Istnieje kilka zasad postępowania, które wspierają rozwój bakterii korzystnych dla dobrego stanu jelit. Obejmują one spożywanie pokarmów bogatych w błonnik, takich jak warzywa strączkowe, owies, jabłka, marchew, jagody i szparagi. Czosnek i cebula również są znane z korzystnych właściwości dla układu pokarmowego, jak produkty sfermentowane, np. jogurt, tempeh, pasta miso i kombucza.

Zdrowie jelit jest bezpośrednio związane z dobrym ogólnym stanem zdrowia całego organizmu. Skup się na przywróceniu i utrzymaniu zdrowia jelit w okresie świątecznym z pomocą odpowiednich produktów spożywczych, odpowiedniej ilości snu i codziennego ruchu. Małe zmiany i odrobina kreatywności w sezonie świątecznym mogą sprawić dużą różnicę.

Jak w tym roku pozbyć się świątecznych wzdęć

Najlepszym sposobem na Święta Bożego Narodzenia bez wzdęć jest wprowadzenie codziennych czynności wspierających zdrowie jelit.
ZinoBiotic+ to suplement diety przywracający równowagę jelitom. To mieszanka ośmiu naturalnych włókien pokarmowych, które są metabolizowane w jelicie grubym, gdzie wspomagają rozwój zdrowych bakterii. Ten wegański suplement diety zmniejsza zawartość cukru we krwi po posiłku, równoważy ilość cholesterolu, wspiera zdrowe funkcjonowanie jelit i balansuje mikrobiom, oprócz innych korzyści dla zdrowego metabolizmu.

LeanShake to kolejny suplement diety idealny przed świętami, który przywraca równowagę mikrobiomu w jelitach. Zawiera on mieszankę błonnika pokarmowego z ZinoBiotic+. LeanShake intuicyjnie „dokarmia” mikrobiom, aby rozmnożyć jego populację. Siła LeanShake (i ZinoBiotic+) stymuluje wzrost „dobrych bakterii” w całym jelicie grubym. Biorą one udział w fermentacji włókien pokarmowych, wytwarzaniu witamin i wspieraniu układu odpornościowego.

Nie pozwól, by chwile słabości wpłynęły na Twój układ trawienny. Poczuj się dobrze, wyglądaj świetnie i rozpocznij nowy rok od spełniania swoich celów zdrowotnych.

*Te twierdzenia nie zostały ocenione przez Agencję Żywności i Leków (Food and Drug Administration, FDA). Ten produkt nie jest przeznaczony do diagnozowania i leczenia chorób ani zapobiegania im.

1. Replacing digestible starches

Zastąpienie skrobi strawnej skrobią oporną w posiłku przyczynia się do obniżenia stężenia glukozy we krwi po jego spożyciu. Twierdzenie to można zastosować tylko w przypadku żywności, w której skrobia strawna została zastąpiona skrobią oporną w taki sposób, że ostateczna zawartość skrobi opornej wynosi co najmniej 14% skrobi całkowitej.

2. Beta glucans blood cholesterol levels

Beta glukany przyczyniają się do utrzymania prawidłowego poziomu cholesterolu we krwi. Oświadczenie może być stosowane wyłącznie w odniesieniu do żywności, która zawiera co najmniej 1 g beta-glukanów pochodzących z owsa, otrębów owsianych, jęczmienia, otrębów jęczmiennych lub mieszanek tych źródeł na określoną ilościowo porcję. Aby oświadczenie mogło być stosowane, podaje się informację dla konsumenta, że korzystne działanie występuje w przypadku spożywania dziennie 3 g beta-glukanów pochodzących z owsa, otrębów owsianych, jęczmienia, otrębów jęczmiennych lub mieszanek tych beta-glukanów.

3. Oat grain fibre

Błonnik z ziarna owsa przyczynia się do wzrostu masy kałowej. Twierdzenie to można zastosować tylko w odniesieniu do żywności, która ma wysoką zawartość tego rodzaju błonnika, zgodnie ze stwierdzeniem WYSOKA ZAWARTOŚĆ BŁONNIKA, podanym w Załączniku do Rozporządzenia (WE) nr 1924/2006.