Czym są beta glukany i w jaki sposób poprawiają stan zdrowia jelit?
To wyszukany termin, który oznacza rodzaj rozpuszczalnego błonnika. Składa się on z cząsteczek cukru (polisacharydów) naturalnie występujących w ścianach komórkowych bakterii, grzybów, drożdży, alg, porostów i roślin. Wysokie ilości błonnika zawierającego beta glukany można znaleźć w owsie, a także pszenicy, pełnym ziarnie, wodorostach morskich, algach i grzybach shiitake. Beta glukany przynoszą szereg korzyści zdrowotnych: od wspierania jelit po odporność. Właśnie dlatego są wykorzystywane jako składnik suplementów diety. Organizm ludzki nie produkuje beta glukanów.
Właściwości prozdrowotne beta glukanów
Błonnik rozpuszczalny, do którego zaliczają się beta glukany, łatwo rozkłada się w przewodzie pokarmowym, a w jelitach zamienia się w substancję o żelowej konsystencji. Spowalnia to transport pokarmu oraz proces trawienia, co skutkuje lepszym wchłanianiem i bardziej zrównoważonym poziomem cukru we krwi. Ten proces wygląda inaczej niż w przypadku błonnika nierozpuszczalnego, który nie ulega rozkładowi.
Suplementy z beta glukanami i zwiększenie ilości błonnika w diecie
Wspaniałym źródłem beta glukanów są grzyby. Wypatruj szczególnie tych rodzajów: shiitake, maitake, reishi, wrośniak różnobarwny, boczniak, rozszczepka pospolita i enoki. Jednak nie musisz cały czas jeść grzybów, aby cieszyć się niezwykłymi korzyściami zdrowotnymi, jakie oferują beta glukany.
Jako ludzkość spożywamy za mało błonnika. Zalecana dzienna dawka to 30 g, ale dane wskazują, że przyjmujemy zaledwie połowę tej ilości. Aby zadbać o zdrowie układu trawiennego i ogólny dobrostan, musimy monitorować ilość spożywanego błonnika i wprowadzić do diety beta glukany.
Jedną z możliwości jest ZinoBiotic+ – w pełni naturalna mieszanka1 o wysokiej zawartości błonnika. Zawiera beta glukany z owsa, inulinę i fruktooligosacharydy (FOS) z korzenia cykorii, babkę płesznik, gumę guar z fasoli guar, a także skrobię oporną z kukurydzy, zielonych bananów i ziemniaków. Produkt ma za zadanie dbać o zdrowie jelit oraz zrównoważony poziom cholesterolu2 i mikrobiomu, a także wspomagać pracę jelit3 i ograniczać skok poziomu cukru we krwi po posiłku4.
W odróżnieniu od większości produktów dostępnych na rynku preparat zawiera osiem rodzajów błonnika, które przechodzą przez układ pokarmowy i ulegają fermentacji w okrężnicy. W ten sposób błonnik „karmi” dobre bakterie, aby zwiększać ich przewagę liczebną nad mniej korzystnymi bakteriami. Ponadto mieszanka zwiększa poczucie sytości i redukuje wzdęcia. ZinoBiotic+ to suplement z mieszanką błonnika pokarmowego, który działa korzystnie na całe ciało.
* These statements have not been evaluated by the Food and Drug Administration. This product is not intended to diagnose, treat, cure, or prevent any disease.
1. A claim that a food is high in fibre,
Twierdzenie, że jakaś żywność ma wysoką zawartość błonnika, oraz wszelkie roszczenia o prawdopodobnie takim samym znaczeniu dla konsumenta, można postawić tylko wtedy, gdy produkt zawiera przynajmniej 6 g błonnika na 100 g lub co najmniej 3 g błonnika na 100 kcal.
2. Beta glucans blood cholesterol levels
Beta glukany przyczyniają się do utrzymania prawidłowego poziomu cholesterolu we krwi. Oświadczenie może być stosowane wyłącznie w odniesieniu do żywności, która zawiera co najmniej 1 g beta-glukanów pochodzących z owsa, otrębów owsianych, jęczmienia, otrębów jęczmiennych lub mieszanek tych źródeł na określoną ilościowo porcję. Aby oświadczenie mogło być stosowane, podaje się informację dla konsumenta, że korzystne działanie występuje w przypadku spożywania dziennie 3 g beta-glukanów pochodzących z owsa, otrębów owsianych, jęczmienia, otrębów jęczmiennych lub mieszanek tych beta-glukanów.
3. Oat grain fibre
Błonnik z ziarna owsa przyczynia się do wzrostu masy kałowej. Twierdzenie to można zastosować tylko w odniesieniu do żywności, która ma wysoką zawartość tego rodzaju błonnika, zgodnie ze stwierdzeniem WYSOKA ZAWARTOŚĆ BŁONNIKA, podanym w Załączniku do Rozporządzenia (WE) nr 1924/2006.
4. Replacing digestible starches
Zastąpienie skrobi strawnej skrobią oporną w posiłku przyczynia się do obniżenia stężenia glukozy we krwi po jego spożyciu. Twierdzenie to można zastosować tylko w przypadku żywności, w której skrobia strawna została zastąpiona skrobią oporną w taki sposób, że ostateczna zawartość skrobi opornej wynosi co najmniej 14% skrobi całkowitej.
Udostępnij tę stronę
Lub skopiuj link