Cart
Shopping cart
Zdrowie • piątek, 31 marca 2023 • 3 minut(y)

Wszystko, co musisz wiedzieć o zdrowych jelitach

autor(ka): Zinzino

Jelita od lat uważa się za „drugi mózg”. Ale w ostatnich latach jako społeczeństwo uświadomiliśmy sobie, jak ważne są jelita dla naszego całościowego zdrowia i kondycji. Jelita zawierają 500 milionów neuronów, które łączą się z mózgiem poprzez układ nerwowy. Poszanowanie tego podstawowego układu to klucz do organizmu (i życia) w równowadze.

Istota zdrowej mikrobioty jelitowej

Spośród 40 trylionów bakterii przebywających w organizmie, większość żyje w jelitach. To właśnie nazywamy mikrobiotą jelitową. Zakłócenia mikrobioty jelitowej zachodzą wskutek działania niektórych pokarmów, zażywania antybiotyków, niespożywania odpowiedniej ilości błonnika, czy przez siedzący tryb życia.

Mikrobiota jelitowa bezpośrednio wpływa na trawienie, układ odpornościowy, poziom cukru we krwi i na wiele innych funkcji. Trzeba wiedzieć, że można przywrócić równowagę mikrobioty jelitowej właściwym odżywianiem oraz, w razie potrzeby, zażywaniem suplementów diety, regularnymi ćwiczeniami i stylem życia z minimalną ilością stresu i toksyn.

Co to znaczy „zdrowa mikrobiota”?

Współczesna dieta nie jest na tyle odżywcza, co kiedyś. Jest bogata w cukier, uboga w błonnik, pełna przetworzonych i pustych kalorii oraz zbyt uboga w kwasy omega-3. To wszystko powoduje zaburzenia równowagi między nienasyconymi kwasami tłuszczowymi w naszym pożywieniu i może źle wpływać na mikrobiotę jelitową. Tworzą ją tryliony mikroorganizmów, z których większość to bakterie. Niektóre z tych bakterii mogą wpływać na organizm korzystnie, inne są szkodliwe. Organizm potrzebuje balansu (równowagi), by prawidłowo funkcjonować. Regularne ruchy jelita, brak wzdęć, gazów czy dyskomfortu, to wszystko oznaka zdrowych jelit.

Poprawa stanu mikrobioty jelitowej i utrzymanie zdrowych bakterii jelit polega na zrozumieniu pożywienia, które zjadamy i tego, co sprawia, że jelita mają się dobrze. Dzięki prawidłowo funkcjonującemu układowi trawiennemu organizm nie reaguje negatywnie na pożywienie lub czynniki zewnętrzne, jak stres. Z drugiej strony problemy z żołądkiem, zmęczenie, ochota na konkretny rodzaj pożywienia i wahania wagi mogą stanowić powód, by sięgnąć po remedia odbudowujące jelita.

Węglowodany pochodzenia roślinnego pozytywnie wpływają na mikrobiotę jelitową. Skup się na spożywaniu różnorodnych pokarmów, w tym warzyw, strączków, fasoli i produktów pełnoziarnistych. Zwiększ ilość błonnika, prebiotyków i probiotyków, pokarmów fermentowanych i polifenoli z wysokimi zdolnościami antyoksydacyjnymi.

Probiotyki i prebiotyki dla zdrowia jelit

Tworząc swój plan żywienia przyjaznego jelitom, dobrze jest znać różnicę między probiotykami i prebiotykami. Probiotyki to żywe mikroorganizmy obecne w żywności czy suplementach, które korzystnie wpływają na układ pokarmowy. Prebiotyki to substancje włókniste karmiące bakterie w jelicie. Zarówno probiotyki, jak i prebiotyki wpływają korzystnie na zdrowie jelit, by chronić organizm przez szkodliwymi bakteriami i grzybami, które można znaleźć w jelicie.

Chcesz poprawić zdrowie jelit poprzez dietę? W przypadku prebiotyków zwiększ ilość spożywanych warzyw, owoców i produktów pełnoziarnistych – bananów, cebuli, czosnku, karczochów, owoców leśnych, strączków, fasoli, grochu, owsu, szparagów, pora, skórki jabłka i korzenia cykorii.

Ilość probiotyków zwiększysz spożywając produkty sfermentowane, jak jogurt, kombucha, kiszonki, zupa miso, kapusta kiszona, kimchi, tempeh czy soja. Na liście składników szukaj żywych kultur bakterii. Na przykład bifidobakteriowych czy lactobacilli.

man-with-productbox.jpeg

Pokarmy probiotykowe do fermentacji

Żywność fermentowana jest doskonała dla zdrowia jelit, ponieważ to drożdże lub bakterie rozkładają cukry. Pokarmy i napoje fermentowane wytwarza się za pomocą kontrolowanego mikrobiotowego wzrostu i działalności enzymów, które przenoszą niektóre składniki do innych związków.

Żywność ta jest łatwiejsza w trawieniu, sprawia, że składniki odżywcze są bardziej dostępne i pomaga odbudowywać równowagę w jelicie.

Strategiczne wybory żywieniowe w połączeniu z opartymi na testach, naukowo udowodnionymi naturalnymi suplementami diety pozwolą Twoim jelitom (i Tobie też) wrócić na dobre do zdrowia.

Jak ZinoBiotic+ może Ci pomóc

Popraw zdrowie swoich jelit z ZinoBiotic+, dopasowanemu połączeniu ośmiu naturalnych źródeł błonnika pokarmowego, by wspomóc rozwój dobrych bakterii. Wspomaga zdrowe funkcjonowanie jelit, ogranicza skoki poziomu cukru we krwi po posiłkach i pomaga utrzymać właściwy poziom cholesterolu*.

Bez glutenu, produkt odpowiedni dla osób stosujących dietę ketogeniczną, bez GMO i wegański, ta mieszanka błonnika pokarmowego zapewnia połączenie naturalnych składników, które nie zawsze dostępne są w standardowej diecie.

hand-with-zinobiotic.jpeg

Nakarm swoje jelita, by uwolnić pełny potencjał organizmu. Utwórz równowagę w świecie, zaczynając od własnego ekosystemu. ZinoBiotic+ występuje jako mieszanka w proszku i można ją dodawać do smoothie, posypywać nią jogurt czy rozpuszczać w szklance wody albo soku.

Sprawdź ten przepis na smoothie dla zdrowych jelit tutaj.

*Te twierdzenia nie zostały ocenione przez Agencję Żywności i Leków (Food and Drug Administration, FDA). Ten produkt nie jest przeznaczony do diagnozowania i leczenia chorób ani zapobiegania im.