Cart
Shopping cart
Zdrowie • środa, 21 grudnia 2022 • 3 minut(y)

Zdrowe postanowienia noworoczne, by rozpocząć 2023 rok

autor(ka): Zinzino

Równowaga to klucz do dobrego zdrowia i zadowolenia z życia. Nadmiar czegokolwiek może zachwiać Twoim dobrostanem (i nie mówimy tylko o jedzeniu). Gdy określasz swoje noworoczne postanowienia, wykorzystaj „koło życia” (koło celów), by osiągnąć równowagę we wszystkich ważnych częściach życia.

Określ swoje nowe intencje, grupując je w następujące kategorie: Zdrowie, związki, kariera, rozwój osobisty, finanse, twórczość, zabawa i środowisko fizyczne.

Każdą z kategorii możesz postrzegać poprzez dobrostan, wychodząc nawet poza cele zdrowotne. Spraw, by rok 2023 był rokiem, w którym zdrowie będzie priorytetem we wszystkim, co robisz – dbając o związki, równowagę między pracą a życiem, pomnażając zasoby, rozwijając się emocjonalnie i duchowo, i wprowadzając przyzwyczajenia, które pomagają dobrze żyć.  

training-shoes.png.jpg

Nowe nawyki na nowy rok

Aby ustalić nowe zamiary na rok przed Tobą, pamiętaj by przeanalizować rok 2022. Co się udało, a co poszło źle? Co ma dla Ciebie wartość teraz? Jak wygląda Twoje wymarzone życie? Co pomoże Ci zrobić krok do przodu ku tej długoterminowej wizji? Z czym od dawna się borykasz i kto może wesprzeć Twój rozwój w tym obszarze?

Skup się na tym stanie refleksji, by, kiedy zaczniesz oznaczać nowe nawyki, mieć kontakt z rzeczywistością.

Jest całe mnóstwo nawyków do wdrożenia, jeśli chcesz być zdrowszy. Samoświadomość poprowadzi Cię do wybrania tych nawyków, które wesprą Twoje nowe cele. Powiedzmy, że chcesz zrzucić 5 kg. Wybierz kilka nawyków, które posłużą za most, po którym dotrzesz do tego celu. Na przykład: „zrób dziennie 10 tysięcy kroków” oraz „gotuj 80% posiłków, kupuj 20%”.

Noworoczne jedzenie na rzecz zdrowia, dobrobytu i szczęścia 

Gdy przechodzimy do Twoich intencji związanych ze zdrowiem, posiadanie jasnych celów żywieniowych pomoże Ci wyglądać i czuć się świetnie. Jedz, by wzmocnić swój organizm i praktykuj uważność przy gotowaniu, jedzeniu i dzieleniu się jedzeniem.

Określ swoje osobiste potrzeby żywieniowe. Wiedz, czego nie powinno zabraknąć w Twojej diecie i jedz tego więcej. Wykorzystaj zmianę roku, by sprawdzić poziom witamin i minerałów, jak i Stosunek omega-6:3.

Poddaj się badaniu na obecność kwasu tłuszczowego, by zobaczyć, czy potrzebujesz uzupełnić kwasy tłuszczowe omega-3. „Zaprojektuj” swój plan zdrowego jedzenia, uwzględniając wszystkie te zmienne czynniki. Nie muszą być surowe i trudne do osiągnięcia – po prostu określ jakieś intencje i granice, by wiedzieć, co i jak jeść.

Stwórz na przykład listę „ulubionych” produktów, miej pod ręką odpowiednie przepisy, wybierz pory dnia, o których masz jeść i jak często gotujesz, a kiedy jadasz na mieście. Oczekuj, że te wytyczne się zmienią, tak jak Twoje zwyczaje i potrzeby – stanowią jedynie wskazówki prowadzące Cię do celu.

Noworoczne cele dotyczące sprawności 

Drugim filarem celów dotyczących zdrowia jest sprawność. Kiedy już określisz swoje intencje zdrowotne, możesz dołączyć nawyki, które pozwolą Ci je osiągnąć. Twoje nawyki dotyczące sprawności powinny faworyzować te rodzaje aktywności, które lubisz najbardziej – czy to siłownię, czy zajęcia fitness, spacerowanie, chodzenie, pływanie, podnoszenie ciężarów, czy trening osobisty. Wybierz jeden do trzech nawyków dotyczących sprawności. Możesz na przykład „wybrać 3 ćwiczenia do wykonania w tygodniu” oraz „zdecydować się na jedną wędrówkę na miesiąc”.

couple-walking.jpeg

Porady noworoczne dla szczęścia i zdrowia

Oczywiście istnieje wiele innych sposobów na inwestowanie w swój dobrostan. Spędzaj więcej czasu z rodziną i przyjaciółmi, praktykuj wdzięczność, medytuj, zadbaj o jakość snu, zafunduj sobie detoks od Internetu, przetwórz nieprzepracowane emocje z terapeutą, jedz pożywnie, korzystaj z naturalnych produktów, zainwestuj w wiedzę, zajmij się wolontariatem i znajdź swój cel.

Dbanie o siebie na pierwszym miejscu

Plan dbania o siebie samego wpływa pozytywnie nie tylko na Twoje zdrowie mentalne i emocjonalne. Pozwoli to przestrzeni i świadomości ustalić priorytet tego, co najważniejsze. Na początku roku może Cię kusić, by obłożyć się celami. Codzienna medytacja, refleksje i „biała przestrzeń” mogą Ci pozwolić złapać odpowiedni dystans i wyśrodkować się.

Oprócz odżywiania i ćwiczeń, ustal cele dotyczące dbania o siebie, które dotyczą nadrzędnych celów. Nie oznacza to, że masz każdego dnia spędzać godzinie na macie do jogi – być może wystarczy ustanowić wieczór czy popołudnie tylko dla siebie w każdym tygodniu. Weź kąpiel, przeczytaj książkę, zainwestuj w hobby, odbierz wiadomość i zrób coś, co uspokoi Twój układ nerwowy.

Choć ustanawianie noworocznych postanowień w obszarze zdrowia ma miejsce w styczniu, ważne jest, by śledzić postępy każdego miesiąca (a te bez wątpienia ulegną zmianie). Niech będą Ci wskazówkami, a nie ustalonymi strukturami określającymi miarę sukcesu. Przemyśl swoje postępy i – przede wszystkim – ciesz się tą podróżą!