Cart
Shopping cart
Veselība • piektdiena, 2020. gada 6. novembris • 4 min

Ar ko olīveļļas atšķiras viena no otras?

Autors Zinzino

Neatkarīgi no tā, vai esat gardēdis tikai laiku pa laikam, vai arī maltīšu gatavotājs ģimenei ikdienā, vairumam no mums vārdi “neapstrādāta augstākā labuma” uz olīveļļas ekskluzīvās zaļās pudeles etiķetes parasti nozīmē trīs lietas: ekskluzīvāku pieeju ēdiena gatavošanai, veselīgāku, gardāku maltīti un lielāku slogu mūsu maciņam. Bet kas tieši padara šo olīveļļu tik atšķirīgu? Atbilde nebūt nav tik noteikta, kā jūs varētu to vēlēties.

Ne visas olīveļļas tiek radītas vienādi

Pirmkārt, apskatīsim terminoloģiju, lai šis ceļojums pa brīnišķīgo, mulsinošo olīveļļu pasauli nepazustu tulkojumā. Iesācējiem neapstrādāta augstākā labuma olīveļļa ir vienkārši cits termins auksti spiestai olīveļļai. Un tas mums pasaka pašu lietas būtību. Labākās olīveļļas atrašana nenozīmē auksti spiestas neapstrādātas olīveļļas izvēli mērcēm un parastās kvalitātes parasto olīveļļu cepšanai. Būtība ir ražošanas procesā. Olīvu pārvēršana eļļā ir amata māksla, kas meklējama tūkstošiem gadu atpakaļ, un šī tehnoloģija gadu gaitā tikusi nodota nākamajām paaudzēm. Process ir patiesi reģionāla māksla, un ražas novākšanas laiks spēlē galveno lomu garšas un uzturvielu saturā. Cenšoties atšifrēt etiķetē norādīto izcelsmes valsti vai to, vai olīvas ir lasītas ar rokām, jūs iegūsiet dažas norādes, taču galvenā uzmanība jāpievērš tam, kā olīveļļa faktiski tika izgatavota.

Pievērsiet uzmanību reālajai darbībai, kas tiek norādīta kā auksti spiesta

Mūsdienās visizplatītākā eļļas iegūšanas metode no olīvām ietver ķīmisko rafinēšanas procesu, kas efektīvi noņem piesārņojumu, samazina skābumu, uzlabo izskatu un garšu – un palielina produktivitāti. Pēc olīvu sasmalcināšanas iegūto pastu sajauc uzsildot, lai paātrinātu eļļas un ūdens atdalīšanos. Tā vietā, lai sasmalcinātu mīkstumu un izspiestu eļļu, mūsdienās ieguve tiek veikta, griežot pastu centrifūgā.

Un tad īstais veids, kura pamatā ir senie tradicionālie paņēmieni, ar ko mehāniski iegūst olīveļļu, spiežot aukstā veidā. Tādā veidā var iegūt tīru, neapstrādātu augstākā labuma olīveļļu. Iesākumā olīvas tiek sasmalcinātas pastā, izmantojot dzirnakmeņus, vai, kā izplatīts mūsdienās, smalcina ar metāla zobratiem vai dzirnavās. Tad pasta tiek maisīta aukstā temperatūrā, un visbeidzot izspiesta olīveļļa, izmantojot hidraulisko olīvu presi, spiežot pastu zem apaļām spiednēm, kas sakrautas līdzīgi kā pankūkas.

Lietas, kas nosaka šī šķidrā zelta veiksmi vai neveiksmi

Temperatūras uzturēšana zem 30 grādiem pēc Celsija ir dabiska procesa sastāvdaļa, izmantojot tradicionālās iegūšanas metodes, līdz ar to arī radies termins “auksti spiesta”. Tas arī samazinās eļļas brīvo taukskābju saturu. Skābuma līmenis ir ļoti svarīgs parametrs, kas nosaka olīveļļas kvalitāti un uzturvielu saturu. Tam nav nekāda sakara ar garšu, kas ir vispārpieņemts kļūdains uzskats. Tas ir tikai olīveļļas oksidācijas līmeņa un tās derīguma termiņa rādītājs. Jo zemāks skābuma līmenis, jo augstāka kvalitāte un uzturvērtība. Mūsdienās, lai olīveļļa tiktu marķēta kā neapstrādāta augstākās kvalitātes olīveļļa, skābumam jābūt mazākam vai vienādam ar 0,8%, savukārt parastai neapstrādātai olīveļļai skābums var būt 2% vai mazāk.

Tas saistīts ar polifenoliem – dabas mikroelementiem

Skābums ir kļuvis par viltīgu faktoru, iegūstot eļļu mūsdienās, jo mūsdienu pārtikas pārstrādes procesos karsēšanu un centrifugēšanu izmanto, lai novērstu visu kaitīgo, kas citādi sabojā produkta smaržu, garšu vai izskatu. Tā kā karstums palielina arī skābes saturu olīveļļā, šī metode attiecīgi samazina šī šķidrā zelta labāko lietu – tā dabiskos antioksidantus, vitamīnus un būtiskās uzturvielas, piemēram, polifenolus1. Varbūt esat dzirdējis par olīveļļu ar augstu fenolu saturu? Tas ir termins, kas norāda, ka eļļai ir augsts būtisko polifenolu saturs. Šīs uzturvielas dabiski sastopamas visos augos, un to sastāvā ir daudz bioaktīvu antioksidantu, kuri mūsu organismam ir ļoti nepieciešami. Papildus visiem šiem ieguvumiem, polifenoli piešķir arī olīveļļas raksturīgo, rūgto garšu – un tie aizsargā eļļu no oksidatīviem bojājumiem, tādējādi piešķirot tai ilgāku glabāšanas laiku. Citiem vārdiem sakot, polifenoli patiesi ir tie, kas nosaka olīveļļas vērtību vai nevērtību.

Nākamās paaudzes olīveļļa jau ir šeit

Tātad, apkopojums. Neatkarīgi no tā, vai saucat sevi par gardēdi vai nē, gatavojat salātus vai cepat olu, ja vēlaties maksimāli palielināt dabiskos antioksidantus, vitamīnus un uzturvielas, ar ko olīvas ir burtiski pārbagātas, vienmēr izvēlieties tīru, neapstrādātu augstākā labuma olīveļļu. Noteikti arī ņemiet vērā skābuma līmeni, kas norādīts uz etiķetes. Un pēdējais, bet ne mazāk svarīgais – ļaujiet šai meža zaļajai krāsai, svaigajai, piparotajai garšai un sulīgajam aromātam būt jūsu patīkamākajam apstiprinājuma zīmogam.

Vēlaties uzzināt vairāk par nākamās paaudzes neapstrādātu augstākā labuma olīveļļu, kas senos aukstās presēšanas paņēmienus ienes 21. gadsimtā? R.E.V.O.O ir inovācija veselības un labsajūtas jomā, paceļot olīveļļas veselību veicinošās īpašības pilnīgi jaunā līmenī. Jaunākais produkts R.E.V.O.O, ko laida klajā Skandināvu uz testiem balstīts uztura uzņēmums Zinzino, ir revolucionāra, neapstrādāta augstākā labuma olīveļļa, kas satur 30 reizes vairāk bioaktīvo antioksidantu, nekā parastā olīveļļa, kuras skābuma līmenis ir mazāks par 0,4%.

Lasiet vairāk par R.E.V.O.O, un pasūtiet savu ierobežotās pieejamības pudeli šeit.

1. Olive oil polyphenols

Olīveļļas polifenoli palīdz pasargāt asins lipīdus no oksidatīvā stresa. Piesātinātu tauku aizstāšana ar nepiesātinātiem taukiem uzturā palīdz uzturēt normālu holesterīna līmeni asinīs. Oleīnskābe ietilpst nepiesātināto tauku grupā. Norādi drīkst izmantot tikai olīveļļai, kas satur vismaz 5 mg hidroksitirosola un tā atvasinājumus (piemēram, oleuropeīna kompleksu un tirosolu) uz 20 g olīveļļas. Lai varētu izmantot norādi, patērētājam ir jāsniedz informācija par to, ka labvēlīgā iedarbība tiek nodrošināta, ja ik dienu tiek uzņemts 20 g olīveļļas.