Cart
Shopping cart
Sveikata • 2023 m. kovo 31 d., penktadienis • 4 min.

Ar galime gauti visas reikalingas maistines medžiagas įprastai maitindamiesi?

Zinzino

Šiuolaikinė mityba nebėra tokia, kokia buvo anksčiau, todėl gauti pakankamą organizmui svarbiausių maistinių medžiagų kiekį nėra paprasta. Tam reikia laikytis tam tikros mitybos strategijos, tačiau net ir ji negarantuoja visų svarbiausių medžiagų įsisavinimą. Šiandien, kai kiekvienas malonumas pasaulyje pasiekiamas vienu mygtuko paspaudimu, maistas vertinamas pagal patogumą, o ne kokybę. Tam, kad šiandien gautumėte visas reikalingas maistines medžiagas, turite suprasti, kokie vitaminai ir mineralai yra svarbiausi, teikti pirmenybę namuose iš aukščiausios kokybės produktų ruošiamam maistui ir papildyti organizmą atitinkamais maisto papildais.

Kokios yra nepakeičiamosios maistinės medžiagos?

Subalansuota mityba – subalansuotas gyvenimas. Tai vaisių, daržovių, nesmulkintų grūdų ir sveikų baltymų įvairovė. Vartokite įvairių spalvų produktus, aukščiausios kokybės aliejų ir venkite saldintų gėrimų ar kitų produktų. Pasirūpinkite, kad jūsų lėkštėje karaliautų daržovės. Pilnavertė vakarienė nėra tokia jau sudėtinga – vienoje lėkštės pusėje žalumynai, avokadas ir alyvuogių aliejus, o kitoje – lašiša ir ryžiai.

Rinkdamiesi maistines medžiagas prisiminkite trijų pamatinių ingredientų taisyklę – baltymai, angliavandeniai ir riebalai – plius būtiniausi vitaminai ir mineralai.

  • Vitaminai A, C, D, E ir K
  • B vitaminai: B1 (tiaminas), B2 (riboflavinas), B3 (niacinas), B5 (pantoteno rūgštis), B6, B7 (biotinas), B12 ir folatai
  • Kalcis
  • Fosforas
  • Kalis
  • Magnis
  • Geležis
  • Cinkas
  • Jodas
  • Varis
  • Manganas
  • Selenas

Kodėl maistinės medžiagos tokios svarbios?

Kartu mūsų maiste esančios maistinės medžiagos padeda patenkinti organizmo poreikius. Jos yra gyvybiškai svarbios organizmo sveikatai, energijai ir regeneracijai. Išsibalansavus organizmui gali kilti daugybė problemų, todėl siekiantiems geresnės kokybės gyvenimo būtina atitikti specifinius maistinių medžiagų poreikius.

Nepakeičiamosios maistinės medžiagos taip vadinamos todėl, kad organizmas negali jų pasigaminti pats. Štai kodėl būtina ją vartoti su maisto produktais. Riebalų rūgštys yra vienas iš pavyzdžių. Jos yra gyvybiškai svarbus energijos šaltinis ir statybinė mūsų ląstelių medžiaga, be to jos palaiko smegenų, 1 širdies2 ir viso organizmo veiklą. Iš įvairių riebalų rūgščių tipų, tik du įvardijami, kaip nepakeičiami žmogaus sveikatai: Omega-6 ir Omega-3. Šių riebalų rūgščių patys pasigaminti negalime, todėl jos yra labai svarbi mitybos dalis.

Riebalų rūgštys maitina ir formuoja organizmą

Kai virškiname maistą, riebalų rūgštys patenka į kraują ir mūsų ląstelių membranas. Omega-3 ir Omega-6 riebalų rūgštys atlieka daugybę biologinių funkcijų, be to jų dėka mūsų ląstelės išlieka skystos ir lanksčios. Daugiausia Omega-6 riebalų rūgščių yra mėsoje, paukštienoje, kiaušiniuose ir daugumoje augalinių aliejų. Omega-3 taip pat yra natūralus antioksidantas, kurio gausu riebioje žuvyje, lapinėse daržovėse ir augaliniuose aliejuose.

Šiuolaikinėje mityboje Omega-6 riebalų rūgščių yra per daug, o Omega-3 – nepakankamai. Norėdami pasirūpinti savo sveikata, privalome rasti būdą, kaip maiste subalansuoti šias dvi nepakeičiamąsias riebalų rūgštis. Omega maisto papildai padeda pasiekti tinkamą šių nepakeičiamųjų riebalų rūgščių santykį ir siekti sveikesnio bei subalansuoto gyvenimo.

Maistinių medžiagų tipai (mikro ir makro)

Šie nepakeičiamieji energijos šaltiniai priklauso mikroelementų ir makroelementų kategorijoms. Makroelementai, kaip jau minėjome, yra mitybos pagrindas – baltymai, angliavandeniai ir riebalai.

Šių makroelementų yra gausu daugumoje mūsų valgių. Mikroelementai yra visi anksčiau išvardyti vitaminai ir mineralai. Abi maistinių medžiagų grupės yra svarbios ir jų negalima ignoruoti.

Maiste esančios nepakeičiamosios medžiagos

Jei suprasite savo specifinius mitybos poreikius, galėsite pasirinkti tinkamus maisto produktus. Štai kur individualūs mitybos planai tampa naudingi, nes kiekvienas organizmas yra skirtingas. Atlikite mokslinį ir konfidencialų kraujo krešulio tyrimą neišėję iš namų (pvz., „BalanceTest“) ir sužinokite organizmo būklę bei kokie papildai jums labiausiai tinka.

Geriausi baltymų šaltiniai yra mėsa, pieno produktai, ankštiniai augalai, riešutai, jūros gėrybės ir kiaušiniai. Angliavandenių – makaronai, ryžiai, dribsniai, duona, bulvės, pienas ir vaisiai. O riebalų – aliejus, sviestas, avokadas, riešutai, sėklos, alyvuogės, mėsa ir jūros gėrybės.

Puikūs vitaminų šaltiniai yra vaisiai ir daržovės, grūdai ir dribsniai, riebūs pieno produktai, kiaušinių tryniai, raudona mėsa ir jūros gėrybės. Ištyrę savo kraują suprasite specifinį nepakeičiamųjų maistinių medžiagų poreikį ir sužinosite, kokių maisto produktų galėsite valgyti daugiau, o kokių mažiau.

Labiausiai deficitinės maistinės medžiagos

Šiuolaikinėje sparčiai besivystančioje visuomenėje maistinių medžiagų trūkumas gali likti nepastebėtas. Tačiau jūsų organizmas moka pašnibždėti, kai kažkas negerai. Klausykitės jo ir sužinosite, ką jis jums bando „pasakyti“. Maistinių medžiagų trūkumą galima panaikinti, ypač jei esame patys atsakingi už savo sveikatą. Vakarietiška mityba dažnai sukelia mikroelementų deficitą. Dažniausiai mūsų maiste trūksta šių medžiagų: geležies, jodo, vitaminų A, B12, D ir C, kalcio, magnio, folio rūgšties ir nepakeičiamųjų riebalų rūgščių.

girl-with-health-protocol-products.jpeg    healthprotocol.jpeg

Žingsniai link subalansuotos mitybos

Moksliškai patvirtinta ir testais pagrįsta mityba bei pritaikyti maisto papildai tampa mums išskirtinai svarbūs. Mokslo ir gamtos darna padeda subalansuoti kūną iš vidaus.

Pažvelkite į visiškai natūralius „Zinzino“ maisto papildus „Polyphenol Omega“. Pasaulinis sveikatingumo prekės ženklas skatina naujos kartos mitybą ir iš naujo nustato žuvų riebalų sąvoką rinkai tiekdamas aukščiausios kokybės pirmojo spaudimo alyvuogių aliejų, kuris užtikrinta optimalų medžiagų įsisavinimą organizme. Firminiame „BalanceOils+“ produktų asortimente yra galingų polifenolių, turinčių antioksidacinių savybių, padedančių Omega-3’ saugiai atkurti riebalų rūgščių pusiausvyrą, apsaugoti ląsteles nuo oksidacinio streso ir palaikyti normalią širdies ir smegenų funkciją. 

Pažangusis imuninis „Zinzino“ imunitetą palaikantis maisto papildas „Xtend+“ yra unikalus 22 vitaminų, mineralų ir fitonutrientų (augalinių antioksidantų) mišinys, kuris padės subalansuoti šiuolaikinę mitybą. Visos nepakeičiamosios maistinės medžiagos vienoje kapsulėje ir labai veiksmingas bei natūralus būdas aprūpinti jomis organizmą, palaikyti jo funkcijas ir sustiprinti imunitetą3.

Geresnė jūsų sveikata yra asmeninis jūsų reikalas. Pasirūpinkite tyrimais, kad nereikėtų spėlioti, kas veiksmingiausiai padės sustiprinti jūsų organizmą ir užtikrins sveiką gyvenseną.

*Šių teiginių Maisto ir vaistų administracija (FDA) nevertino. Šis produktas nėra skirtas ligoms diagnozuoti, jas gydyti ar apsisaugoti nuo jų.

1. DHA contributes to the maintenance of normal brain

DHR padeda palaikyti normalią smegenų veiklą. Šis teiginys gali būti naudojamas tik kalbant apie maistą, kuriame yra bent 40 mg DHR / 100 g ir 100 kcal. Norint taikyti šį teiginį, vartotojui turi būti pateikta informacija, kad teigiamas poveikis juntamas per parą suvartojant 250 mg DHR. Motinos vartojama dokozaheksaeno rūgštis (DHR) prisideda prie normalaus vaisiaus ir krūtimi maitinamo kūdikio smegenų vystymosi. Nėščioms ir krūtimi maitinančioms moterims turi būti pateikta informacija, kad teigiamas poveikis juntamas per parą papildomai suvartojant 200 mg DHR prie rekomenduojamos Omega-3 riebalų rūgščių paros normos suaugusiesiems, t. y. 250 mg DHR ir EPR. Šis teiginys gali būti taikomas tik maisto produktams, kurie užtikrina kad per diena būtų suvartojama ne mažiau kaip 200 mg DHR.

2. DHA and EPA contribute to the normal function of the heart

DHR ir EPR padeda palaikyti normalią širdies veiklą. Teiginys gali būti naudojamas tik tiems maisto produktams, kurie atitinka EPR ir DHR šaltinius, kaip nurodyta teiginyje Omega-3  RIEBALŲ RŪGŠČIŲ ŠALTINIS, ir kurie išvardyti Reglamento (EB) Nr. 1924/2006 priede. Norint taikyti šį teiginį, vartotojui turi būti pateikta informacija, kad teigiamas poveikis juntamas per parą suvartojant 250 mg EPR ir DHR.

3. Vitamin D contributes to immune system

Vitaminas D padeda užtikrinti normalią imuninės sistemos veiklą. Šis teiginys gali būti taikomas tik tiems maisto produktams, kurie atitinka vitamino D šaltinius, nurodytus vitamino D ŠALTINIŲ sąraše, pateiktame Reglamento (EB) Nr. 1924/2006 priede.