Cart
Shopping cart
Sveikata • 2023 m. lapkričio 1 d., trečiadienis • 4 min.

Kas yra hemoglobino A1c (HbA1c) testas?

Zinzino

Hemoglobino A1c arba HbA1c testas yra patikimas ir patogus būdas pamatuoti vidutinį gliukozės koncentracijos lygį kraujyje per pastaruosius 3 mėnesius. Šis testas vertina cukraus kraujyje buvimo žymenį per tam tikrą laikotarpį, o ne tikrąjį cukraus lygį kraujyje. Testo vertinimo balai priklauso nuo glikuoto hemoglobino procentinės dalies visame raudonuosiuose kraujo kūneliuose esančiame hemoglobine. Iš esmės tai tarsi žvilgsnis į praeitį, suteikiantis jam aiškų klinikinį pranašumą lyginant su kitais testais ir leidžiantis stebėti vidutinę gliukozės koncentraciją per maždaug 90-ies dienų laikotarpį. Skirtingai nuo kitų kraujo metabolitus tikrinančių testų, norint atlikti HbA1c testą, nereikia pasninkauti. Tiek gydytojams, tiek pacientams, vieno testo rezultatas patogiai ir tiksliai parodys ar jūsų būklė jau yra priešdiabetinė arba diabetinė.

Kas yra HbA1c?

Norint apskaičiuoti A1c , svarbiausias vaidmuo tenka baltymui hemoglobinui – gyvybiškai svarbiam raudonųjų kraujo kūnelių elementui. Pagrindinė hemoglobino užduotis yra paimti deguonį ir išnešioti jį po visą jūsų kūną. Kai tai vyksta, prie hemoglobino taip pat prisiriša gliukozė, nes kraujyje visada yra tam tikras jos kiekis. Kadangi hemoglobinui susidaryti reikia laiko, kraujyje esanti gliukozė prisijungia tik prie dalies hemoglobino molekulių. Kuo būna didesnis cukraus kiekis hemoglobino sintezės metu, tuo didesnė glikuoto hemoglobino, dar vadinamo HbA1c, procentinė dalis bus nustatyta testo pagalba. Kadangi raudonųjų kraujo kūnelių vidutinė gyvavimo trukmė yra maždaug 3 mėnesiai, HbA1c apskaičiavimas tampa puikia galimybe nustatyti vidutinę gliukozės koncentraciją kraujyje tam tikru metu 1.

Kodėl turėtumėte pasitikrinti HbA1c?

Tokie medžiagų apykaitos sutrikimai kaip cukrinis diabetas ir priešdiabetinė būklė gali likti užslėpti ir nepastebėti daugelį metų, nes dažnai jie nesukelia jokių simptomų. Cukrinio diabeto testas yra geriausias būdas aptikti problemą, kol dar galima išvengti žalos. Hiperglikemija, t. y. aukšta gliukozės koncentracija kraujyje, yra klastinga tuo, kad bėgant laikui ji žaloja organizmą. Likusi nepastebėta, aukšta gliukozės koncentracija kraujyje lėtai nuodija jūsų kūną. Tai gali sukelti oksidacinį stresą, kuris paliečia daugelį organų, pagreitinti cukrinio diabeto progresavimą ir sutrumpinti jūsų gyvenimo trukmę2. Nustačius problemą, labai svarbu testo pagalba reguliariai tikrinti A1c, kad būtų galima tinkamai kontroliuoti ir stebėti gliukozės lygį kraujyje. Svarbu žinoti, kur buvote ir kur esate dabar. Sveiko gliukozės kiekio kraujyje, padėsiančio gyventi sveikiau ir pilnavertiškiau ateityje užtikrinimas.

Kodėl svarbu savarankiškai stebėti gliukozės kiekį savo kraujyje?

Kiekvieno žmogaus medžiagų apykaita yra skirtinga, o siekiant suvaldyti hiperglikemiją žinojimas suteikia daugiau galios. Norint geriau kontroliuoti cukraus kiekį kraujyje, svarbu žinoti kaip bėgant laikui keičiasi jūsų HbA1c lygis. Tačiau kaip dažnai mes vykstame pas gydytoją kraujo tyrimui atlikti? Siekiant suvaldyti šią būklę, labai svarbu stebėti gliukozės kiekį savo kraujyje. Nuolatos stebėdami gliukozės kiekį lengvai pastebėsite, kokią įtaką daro gyvensenos ir mitybos pokyčiai, kurių ėmėtės, arba kas veikia, o kas ne, kai stengiatės sumažinti gliukozės kiekį kraujyje. Žinojimas, kaip gerai sureguliuotas jūsų A1c, suteikia stipresnį galios jausmą ir didesnę atsakomybę jūsų sveikatos labui daugiausiai dirbančiam specialistui – Jums.

Ar HbA1c ir cukrinio diabeto testas yra tas pats?

Taip ir ne. HbA1c testas gali būti vienintelis diagnostinis diabeto tyrimas, arba jūsų gydytojas gali norėti pakartoti testą antrą kartą, kad galėtų patvirtinti diagnozę. Tačiau, pagal šiuo metu galiojančius diagnostinius kriterijus jūsų sveikatos priežiūros paslaugų teikėjas priešdiabetinę būklę arba cukrinį diabetą diagnozuoti gali atlikęs tik vieną HbA1c testą. Tolimesnių tyrimų gali reikėti, siekiant arba patvirtinti diagnozę, arba nustatyti, ar tai 1 ar 2 diabeto tipas3. Kaip ir visais kitais sveikatos klausimais, visada turėtumėte pasikonsultuoti su savo gydytoju ar sveikatos priežiūros specialistu išsamiai diagnozei ir prevencijos planui gauti.

Cukraus kiekio kraujyje tikrinimas namuose

Vis daugiau savo sveikata besirūpinančių žmonių cukraus kiekį savo kraujyje tikrina namuose. Gliukozės koncentracijos kraujyje stebėjimas namuose virto patogiu ir veiksmingu būdu sekti savo medžiagų apykaitą ir užkirsti kelią diabetui. Glikuoto hemoglobino testai, kuriems atlikti anksčiau reikėdavo vykti pas gydytoją, dabar yra prieinami plačiajai visuomenei. Tačiau vien pamatavus HbA1c lygį, nepavyks gauti atsakymo į pagrindinius klausimus, kaip buvo iki to prieita. HbA1c testų kokybė ne visada pastovi. Deja, ne visi testai yra kuriami vienodai.

diabetes.png     diabetes-01.png

„Zinzino“ A1c savarankiškai namuose atliekamo testo rinkinys

„Zinzino“ HbA1c testo rinkinys susideda iš dviejų dalių: savarankiškai atliekamas testas cukrui kraujyje nustatyti ir gyvenimo būdo klausimynas. Testą atlikti užtrunka mažiau nei minutę, paprastas „Zinzino“ piršto dūriklis leidžia paimti kelis lašelius kraujo ir užlašinti juos ant specialios kortelės. Antra, į jo sudėtį įeina ir gyvenimo būdo klausimynas. Klausimynas yra konfidencialus ir mums padeda susidaryti pilną vaizdą apie jūsų sveikatos būklę. Jis taip pat mums leis ateityje pateikti pasiūlymus, kaip tokie savo sveikata besirūpinantys asmenys kaip jūs galėtų pakeisti savo gyvenimo būdą.

Kuo mūsų HbA1c testas skiriasi nuo konkurentų?

Taikant išskirtinį sprendimą, „Zinzino“ HbA1c testo rinkinys pateikia tikslius duomenis jūsų unikalaus gyvenimo kontekste. Bendradarbiaujame su „Vitas Analytical Services A/S“, viena pirmaujančių paslaugų teikėjų pasaulyje laboratorinių tyrimų srityje. HbA1c kraujo lašelių kortelės testas pagamintas pagal specifikacijas, siekiant užtikrinti labai aukštą tikslumo ir patikimumo laipsnį. Tačiau pavieniui, net ir geriausi HbA1c testo rezultatai parodys tik vieną medalio pusę. Naudojimui namuose skirtas „Zinzino“ HbA1c testo rinkinys apjungia duomenis su išsamia gyvenimo būdo analize, viskas viename rinkinyje. Jis pateikia reikiamą informaciją apie tokius su gyvenimo būdu susijusius ir gliukozę kraujyje įtakojančius veiksnius kaip mityba ir sportas, bei gali padėti suprasti dėl ko pakilo gliukozės koncentracijos lygis kraujyje. Su testo rezultatais „Zinzino“ pateiks individualizuotas rekomendacijas mitybos, papildų, sporto ir fizinės veiklos klausimais. Mes tikime holistiniais sprendimais ir pasaulinio lygio pagalba jums leidžiantis į asmeninių atradimų ir gerbūvio paieškas.

1. Human red blood cells

Franco, Robert S. 2012. Measurement of Red Cell Lifespan and Aging. Transfus Med Hemother. 2012 Oct; 39(5): 302–307. “Human red blood cells (RBC), after differentiating from erythroblasts in the bone marrow, are released into the blood and survive in the circulation for approximately 115 days.” https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3678251/ Accessed 31 July 2022

2. Kawahito S, Kitahatah H

Kawahito S, Kitahatah H, Oshita S. 2009 Sep 7. Problems associated with glucose toxicity: Role of hyperglycemia-induced oxidative stress. World J Gastroenterol. 15(33): 4137–4142. “It has been found that oxidative stress is associated with the molecular mechanism of the decreased insulin biosynthesis and secretion, which is the main etiology of glucose toxicity.”  https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2738809/ Accessed 31 July 2022

3. Understanding A1C Diagnosis

“Understanding A1C Diagnosis” American Diabetes Association. “The A1C test measures your average blood glucose for the past two to three months. The advantages of being diagnosed this way are that you don't have to fast or drink anything. Diabetes is diagnosed at an A1C of greater than or equal to 6.5%” https://www.diabetes.org/diabetes/a1c/diagnosis Accessed 31 July 2022